Przez internet
Co to jest KRS?
KRS to spis podmiotów, takich jak:
- przedsiębiorcy,
- stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe,
- fundacje,
- publiczne zakłady opieki zdrowotnej.
Informacje o podmiocie zarejestrowanym w spisie znajdziesz pod jego numerem KRS. Nie znasz numeru KRS podmiotu, którym się interesujesz? Możesz złożyć wniosek o podanie tego numeru.
W KRS nie znajdziesz informacji o jednoosobowej działalności gospodarczej i spółkach cywilnych. Znajdziesz je w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG). Sprawdź, co to jest CEIDG.
Sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać w KRS
W KRS możesz uzyskać informacje o:
- statusie prawnym — na przykład czy firma jest spółką jawną, spółką z o.o., czy organizacja ma status pożytku publicznego,
- sposobie reprezentacji — czyli kto i jak reprezentuje firmę lub organizację, na przykład przy podpisywaniu umowy,
- sytuacji finansowej — na przykład zadłużeniu czy zaległościach podatkowych partnera biznesowego.
Informacje w KRS są uporządkowane w 3 rejestrach:
- rejestrze przedsiębiorców,
- rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- rejestrze dłużników niewypłacalnych.
Rejestr przedsiębiorców (1) oraz rejestr stowarzyszeń (2) podzielony jest na 6 działów. Oto, co znajdziesz w każdym z działów:
- dział 1 — dane podmiotu, takie jak siedziba i adres, oddziały, informacje o umowie, sposób powstania spółki, dane wspólników, kapitał spółki,
- dział 2 — kto i jak reprezentuje podmiot, na przykład przy podpisaniu umowy,
- dział 3 — branżę, w której działa firma albo problematykę społeczną, którą zajmuje się organizacja, wzmianki o złożonych dokumentach (na przykład sprawozdaniach finansowych, sprawozdaniach grupy kapitałowej), informację o dniu kończącym rok obrotowy,
- dział 4 — informacje o zaległościach, na przykład podatkowych i celnych, wierzytelnościach, ogłoszeniu o upadłości, umorzeniu egzekucji,
- dział 5 — informacje o kuratorze,
- dział 6 — informacje o likwidacji lub rozwiązaniu spółki, jej połączeniu lub przekształceniu, postępowaniu upadłościowym oraz układowym, postępowaniu restrukturyzacyjnym lub naprawczym, zawieszeniu działalności.
W jakiej postaci możesz uzyskać informacje z KRS
Przez internet pobierzesz odpis aktualny:
- rejestru przedsiębiorców,
- rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Zawiera on wyłącznie aktualne (bieżące) dane o podmiocie ze wszystkich działów wybranego rejestru, wpisane pod numerem KRS podmiotu.
Wydrukowany przez ciebie dokument nie ma wymogu pieczęci — to znaczy, że nikt nie może od ciebie wymagać, abyś potwierdził go pieczęcią w urzędzie. Ma on taką samą wartość, jak dokument wydany przez urząd.Pozostałe informacje z KRS (odpis pełny, wyciąg, zaświadczenie), w tym informacje z rejestru dłużników niewypłacalnych — uzyskasz w sądzie albo w urzędzie i zapłacisz za nie. Szczegóły znajdziesz w opcji załatwienia sprawy W sądzie lub urzędzie.
Kto może uzyskać informacje z KRS
Każdy, kto ich potrzebuje. Rejestr jest jawny.
Kiedy możesz uzyskać informacje z KRS
W dowolnym momencie.
Co przygotować
Przynajmniej jedną z danych podmiotu, którego dane chcesz uzyskać:
- numer KRS,
- NIP,
- REGON,
- nazwę.
Co zrobić
- Wejdź na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości.
- Wybierz zakładkę: Krajowy Rejestr Sądowy.
- Wybierz funkcję: Wyszukaj podmiot.
- Zaznacz rejestr, z którego chcesz uzyskać odpis.
- Wpisz w wyszukiwarkę co najmniej jedną z danych podmiotu:
- numer KRS,
- NIP,
- REGON,
- nazwę.
- Wpisz kod z obrazka.
- Wybierz Wyszukaj, a potem Wyświetl.
- Pobierz wydruk.
Ile zapłacisz
Usługa jest bezpłatna.
Ile będziesz czekać
Dokument pobierasz z internetu od razu.
Informacje
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U.2016.687 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie warunków organizacyjno-technicznych dotyczących formy wniosków i dokumentów oraz ich składania drogą elektroniczną do sądów rejestrowych i Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu posługiwania się dokumentami wydanymi w postaci elektronicznej (Dz.U.2011.299.1773 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 19 grudnia 2006 r. w sprawie określenia wysokości opłat za udzielenie informacji, wydawanie odpisów, wyciągów i zaświadczeń z Krajowego Rejestru Sądowego oraz za udostępnianie kopii dokumentów z elektronicznego katalogu dokumentów (Dz.U.2006.247.1812).
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego oraz trybu i sposobu udzielania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego i wydawania kopii dokumentów z katalogu, a także struktury udostępniania informacji o podmiotach wpisanych do Rejestru oraz cech wydruków umożliwiających ich weryfikację z danymi w Rejestrze (Dz.U.2011.297.1760 z późn. zm.).
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 listopada 2014 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach (Dz.U.2014.1667 z późn. zm.).