Zaświadczenia i odpisy

Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o niekaralności, odpis z księgi wieczystej, odpis aktu urodzenia, informację publiczną i inne dokumenty. Wkrótce znajdziesz tu więcej usług.

Lista usług w kategorii K: Zaświadczenia i odpisy

 • Odpis aktu stanu cywilnego - informacje ogólne

  Odpis aktu stanu cywilnego to dokument, który potwierdza zdarzenie zarejestrowane w urzędzie stanu cywilnego — czyli narodziny dziecka, ślub albo zgon. Od 1 marca 2015 roku możesz wybrać, w jakiej formie chcesz dostać taki odpis — elektronicznej czy papierowej. Sprawdź, jakie odpisy możesz dostać. Zobacz, jak wygląda przykładowy odpis.

 • Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu)

  Sprawdź, jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego, czyli urodzenia, małżeństwa, zgonu. Gdy kierownik urzędu stanu cywilnego (USC) zarejestruje urodzenie, małżeństwo lub zgon, dostaniesz bezpłatnie odpis skrócony aktu. Za każdy kolejny odpis aktu zapłacisz opłatę skarbową, chyba że należysz do osób zwolnionych z tej opłaty.

 • Zrób fotokopię papierowego aktu stanu cywilnego

  Chcesz zrobić zdjęcie (czyli fotokopię) a nie ksero, papierowego aktu stanu cywilnego sporządzonego w księdze stanu cywilnego? Złóż wniosek w urzędzie stanu cywilnego (USC). Pamiętaj, że urząd tylko udostępni Ci akt - zdjęcie musisz zrobić samodzielnie.

 • Uzyskaj zaświadczenie o stanie cywilnym

  Potrzebujesz dokumentu, który potwierdzi twój stan cywilny? Zamiast kilku odpisów aktów stanu cywilnego, możesz dostać jeden dokument — zaświadczenie o stanie cywilnym. Możesz je wykorzystać, gdy będziesz załatwiać wiele różnych spraw, na przykład podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub takich, które są potrzebne do uzyskania kredytu. Za granicą takiego zaświadczenia może od ciebie wymagać twój pracodawca albo na przykład instytucja socjalna lub inna. Pamiętaj, że zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy! Poniżej dowiesz się, jak je dostać.

 • Uzyskaj zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego

  Potrzebujesz zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego (KRK) — na przykład zaświadczenia o niekaralności? Zaświadczenie może być wymagane od kandydatów na stanowiska, na które ustawa wymaga niekaralności. Aby uzyskać zaświadczenie z KRK — złóż wniosek o udzielenie informacji o osobie. Jeśli jesteś obywatelem innego państwa UE — twoje dane zostaną sprawdzone również w rejestrze karnym tego państwa.

 • Uzyskaj odpis, wyciąg albo zaświadczenie z księgi wieczystej

  Chcesz sprawdzić treść księgi wieczystej? Potrzebujesz odpisu albo wyciągu z księgi? Sprawdź, jak uzyskać wgląd do elektronicznej księgi wieczystej i jak złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie.

 • Uzyskaj zaświadczenie o swoich danych przetwarzanych w Rejestrze Dowodów Osobistych

  Potrzebujesz zaświadczenia, które będzie zawierało informację o Twoich danych, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych? Poniżej opisujemy, jak możesz otrzymać takie zaświadczenie.

 • Uzyskaj zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka

  Jesteście małżeństwem i staracie się o pożyczkę lub kredyt? Bank może zażądać od Was zaświadczeń, że nie zalegacie z podatkami. Jeśli macie wspólność majątkową - możecie uzyskać takie zaświadczenie dla małżonka. Dowiedzcie się, jak je uzyskać.

 • Uzyskaj zaświadczenia o przebiegu lub ukończeniu studiów

  Potrzebujesz zaświadczenia o przebiegu studiów? Takie zaświadczenie może się przydać, na przykład kiedy chcesz wziąć kredyt studencki lub otworzyć przewód doktorski. Sprawdź, jak uzyskać takie zaświadczenie.

 • Uzyskaj zaświadczenia o przebiegu nauczania w szkole, która została zlikwidowana

  Chcesz uzyskać dokument, który potwierdzi przedmioty ukończone w szkole? A może po latach chcesz kontynuować naukę i potrzebujesz dokumentu, który potwierdzi Twoje wykształcenie? Jeśli Twoja dawna szkoła została zlikwidowana, możesz uzyskać zaświadczenie o przebiegu nauczania. Dowiedz się, jak to zrobić.

 • Uzyskaj zaświadczenie o przebiegu służby wojskowej

  Potrzebujesz zaświadczenia o przebiegu służby wojskowej? Może ci się przydać, na przykład, jeśli starasz się o status weterana lub weterana poszkodowanego. Sprawdź, jak uzyskać takie zaświadczenie.

 • Głosowanie poza miejscem zameldowania

  Chcesz głosować w innym miejscu niż zwykle? Nie możesz głosować w lokalu wyborczym? Sprawdź, jak głosować w dowolnym miejscu.

 • Uzyskaj informację publiczną

  Szukasz informacji o działalności instytucji publicznych? Chcesz na przykład dowiedzieć się, jaka jest wysokość zadłużenia twojej gminy albo jakie są wydatki partii politycznej? A może chcesz zatrudnić się w urzędzie i szukasz oferty pracy? Otrzymasz takie informacje — jeśli poprosisz o nie konkretną instytucję publiczną. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Uzyskaj wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków

  Potrzebujesz dokumentu o nieruchomości, bo musisz zrobić nowy wpis w księdze wieczystej? Uzyskaj wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Dopisz się do spisu wyborców

  Nie chcesz lub nie możesz głosować w swoim lokalu wyborczym? Jeśli chcesz zagłosować w innym miejscu niż zazwyczaj – tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów — złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Sprawdź, jak to zrobić – przez internet lub w urzędzie.

 • Wpisz się do rejestru wyborców

  Chcesz głosować w miejscu swojego stałego zamieszkania? Nie masz tu meldunku? A może jesteś obywatelem innego kraju Unii Europejskiej i chcesz głosować w Polce — w gminie, w której mieszkasz na stałe? Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Sprawdź, jak to zrobić — przez internet lub w urzędzie.

 • Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego

  Masz orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności? Nie możesz głosować w lokalu wyborczym? Zgłoś zamiar głosowania korespondencyjnego. Dzięki temu zagłosujesz z domu lub z innego miejsca, w którym przebywasz — pakiet wyborczy otrzymasz pocztą.

 • Wykorzystaj informację sektora publicznego

  Chcesz wykorzystać informację sektora publicznego (ISP)? Na przykład dane meteorologiczne albo rozkłady jazdy do stworzenia aplikacji mobilnej? A może chcesz użyć danych statystycznych do stworzenia strony internetowej lub wykorzystać informacje o umowach, jakie zawierają instytucje publiczne? Jest to ponowne wykorzystywanie i masz do niego prawo. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Uzyskaj informacje z Krajowego Rejestru Sądowego

  Chcesz uzyskać informacje z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS)? Potrzebujesz na przykład odpisu aktualnego, wyciągu lub zaświadczenia? Może go wymagać od ciebie urząd albo firma, z którą chcesz współpracować lub podpisać umowę. W KRS sprawdzisz także dane partnera biznesowego oraz dowiesz się, czy organizacja ma status pożytku publicznego. Sprawdź, jakie informacje uzyskasz w KRS i jak to zrobić.

 • Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego

  Nie możesz znaleźć swojego dowodu (e-dowodu)? Możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie mógł go używać. Kiedy odnajdziesz dowód – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia, twój dowód zostanie unieważniony.

 • Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby

  Twoje dziecko zgubiło dowód (e-dowód)? A może zginął on osobie, którą się opiekujesz? Jeśli przypuszczasz, że dowód się odnajdzie, możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Kiedy dowód się odnajdzie – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli tego nie zrobisz w ciągu 14 dni od zawieszenia, dowód zostanie unieważniony. Sprawdź, jak zawiesić czyjś dowód lub jak cofnąć zawieszenie.