Wyjazd za granicę

Co trzeba załatwić przed wyjazdem: EKUZ, paszport, paszport dla dziecka, zgłoszenie wyjazdu i powrotu. Sprawdzone informacje i wskazówki dla Ciebie. Wkrótce znajdziesz tu więcej usług.

Lista usług w kategorii K: Wyjazd za granicę

  • Paszport — informacje o dokumencie

    Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem możesz podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.

  • Jak wyrobić paszport (osoba dorosła)

    Wyjeżdżasz za granicę? Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską — musisz mieć paszport. Sprawdź, jak go uzyskać.

  • Jak wyrobić paszport dla dziecka

    Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Sprawdź, jak uzyskać paszport dla dziecka.

  • Jak wyrobić paszport tymczasowy

    Jesteś w nagłej sytuacji? Nie masz paszportu, a w związku z tą sytuacją musisz pilnie wyjechać za granicę? Możesz dostać paszport tymczasowy. Będzie on gotowy szybciej niż właściwy paszport, czyli paszport biometryczny - jednak ma krótszy termin ważności. Dowiedz się, jak wyrobić paszport tymczasowy.

  • Zdjęcie do dowodu lub paszportu

    Chcesz wyrobić dowód osobisty lub paszport i potrzebujesz zdjęcia? Dowiedz się, jak powinno ono wyglądać.

  • Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy

    Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy do odbioru.

  • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

    Chcesz wyjechać z dzieckiem lub podopiecznym za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka lub podopiecznego dowód osobisty. Dowód osobisty jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra.

  • Zgłoś utratę lub zniszczenie paszportu

    Twój paszport zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Dowiedz się, co zrobić, żeby anulować paszport.

  • Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

    Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają twoje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

  • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - portal informacyjny

    Wyjeżdżasz za granicę na wakacje albo do pracy? Zastanawiasz się, czy twoje polskie ubezpieczenie zdrowotne będzie tam ważne? Wejdź na portal ekuz.nfz.gov.pl. Znajdziesz tam informacje o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej uzyskasz niezbędną opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

  • Zgłoś wyjazd za granicę

    Wyjeżdżasz za granicę na dłużej niż 6 miesięcy? Planujesz na stałe wyjechać z Polski? Zgłoś swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszczasz kraj. Możesz to zrobić przez internet albo w urzędzie gminy. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Zgłoś powrót z zagranicy

    Wracasz z zagranicy z wyjazdu, który trwał dłużej niż 6 miesięcy? Zgłoś swój powrót. Możesz to zrobić przez internet albo w urzędzie gminy. Masz na to 30 dni od powrotu. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Zgłoś pobyt za granicą - system Odyseusz

    Wyjeżdżasz za granicę? Chcesz mieć pewność, że - w razie potrzeby - będzie można się skontaktować z Tobą lub Twoimi bliskimi w kraju? Skorzystaj z systemu Odyseusz i zgłoś swój wyjazd. Zgłoszenie jest błyskawiczne i bardzo proste.

  • Sprawdź organizatora kolonii albo obozu

    Twoje dziecko jedzie na kolonie albo obóz? Chcesz mieć pewność, że organizator takiego wypoczynku działa legalnie? A może twoje dziecko skarży się na opiekunów albo warunki na obozie? Sprawdź organizatora wypoczynku, a jeśli coś będzie nie tak — zgłoś to! Sprawdź, jak to zrobić.

  • Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy

    Wyjeżdżasz za granicę do kraju, który nie jest w Unii Europejskiej? Chcesz mieć tam możliwość kierowania pojazdami? Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Sprawdź, czy możesz legalnie przywieźć do Polski rośliny, zwierzęta albo produkty z nich wykonane

    Jedziesz na wakacje poza Unię Europejską (UE)? Chcesz przywieźć rośliny, zwierzęta albo produkty, które zostały z nich wykonane? Uważaj, nie wszystko można legalnie przywieźć na teren UE. Sprawdź, gdzie szukać pomocy i jak uzyskać zezwolenie.

  • Uzyskaj drugi paszport

    Potrzebujesz drugiego paszportu? Sprawdź, jak go uzyskać.

  • Potwierdź polski dokument, aby używać go za granicą

    Chcesz wykorzystać polski dokument za granicą? Na przykład chcesz potwierdzić swoje wykształcenie albo stan cywilny? Aby twoje dokumenty urzędowe były wiarygodne w innym państwie, potrzebujesz poświadczenia. Sprawdź, jak je uzyskać.

  • Dopisz się do spisu wyborców

    Nie chcesz lub nie możesz głosować w swoim lokalu wyborczym? Jeśli chcesz zagłosować w innym miejscu niż zazwyczaj – tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów — złóż wniosek o dopisanie do spisu wyborców. Sprawdź, jak to zrobić – przez internet lub w urzędzie.

  • Wpisz się do rejestru wyborców

    Chcesz głosować w miejscu swojego stałego zamieszkania? Nie masz tu meldunku? A może jesteś obywatelem innego kraju Unii Europejskiej i chcesz głosować w Polce — w gminie, w której mieszkasz na stałe? Złóż wniosek o wpisanie do rejestru wyborców. Sprawdź, jak to zrobić — przez internet lub w urzędzie.