Wyjazd za granicę

Co trzeba załatwić przed wyjazdem: EKUZ, paszport, paszport dla dziecka, zgłoszenie wyjazdu i powrotu. Sprawdzone informacje i wskazówki dla Ciebie. Wkrótce znajdziesz tu więcej usług.

Lista usług w kategorii K: Wyjazd za granicę

 • Paszport — informacje o dokumencie

  Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem możesz podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.

 • Jak wyrobić paszport (osoba dorosła)

  Wyjeżdżasz za granicę? Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską — musisz mieć paszport. Sprawdź, jak go uzyskać.

 • Jak wyrobić paszport dla dziecka

  Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Sprawdź, jak uzyskać paszport dla dziecka.

 • Jak wyrobić paszport tymczasowy

  Jesteś w nagłej sytuacji? Nie masz paszportu, a w związku z tą sytuacją musisz pilnie wyjechać za granicę? Możesz dostać paszport tymczasowy. Będzie on gotowy szybciej niż właściwy paszport, czyli paszport biometryczny - jednak ma krótszy termin ważności. Dowiedz się, jak wyrobić paszport tymczasowy.

 • Zdjęcie do dowodu lub paszportu

  Chcesz wyrobić dowód osobisty lub paszport i potrzebujesz zdjęcia? Dowiedz się, jak powinno ono wyglądać.

 • Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy

  Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy do odbioru.

 • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka

  Chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach strefy Schengen. Poniżej, dowiesz się jak złożyć wniosek o wydanie dowodu dla dziecka.

 • Zgłoś utratę lub zniszczenie paszportu

  Twój paszport zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Dowiedz się, co zrobić, żeby anulować paszport.

 • Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

  Planujesz wakacje, pracę lub naukę za granicą? Obawiasz się, czy w razie choroby lekarze uznają twoje ubezpieczenie zdrowotne? Sprawdź, jak uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - portal informacyjny

  Wyjeżdżasz za granicę na wakacje albo do pracy? Zastanawiasz się, czy twoje polskie ubezpieczenie zdrowotne będzie tam ważne? Wejdź na portal ekuz.nfz.gov.pl. Znajdziesz tam informacje o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej uzyskasz niezbędną opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

 • Zgłoś wyjazd za granicę

  Wyjeżdżasz za granicę na dłużej niż 6 miesięcy? Planujesz na stałe wyjechać z Polski? Zgłoś swój wyjazd najpóźniej w dniu, w którym opuszczasz kraj. Możesz to zrobić przez internet albo w urzędzie gminy. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Zgłoś powrót z zagranicy

  Wracasz z zagranicy, a twój wyjazd trwał dłużej niż 6 miesięcy? Zgłoś swój powrót. Możesz to zrobić przez internet albo w urzędzie gminy. Masz na to 30 dni od powrotu. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Zgłoś pobyt za granicą - system Odyseusz

  Wyjeżdżasz za granicę? Chcesz mieć pewność, że - w razie potrzeby - będzie można się skontaktować z Tobą lub Twoimi bliskimi w kraju? Skorzystaj z systemu Odyseusz i zgłoś swój wyjazd. Zgłoszenie jest błyskawiczne i bardzo proste.

 • Sprawdź organizatora kolonii albo obozu

  Twoje dziecko jedzie na kolonie albo obóz? Chcesz mieć pewność, że organizator takiego wypoczynku działa legalnie? A może twoje dziecko skarży się na opiekunów albo warunki na obozie? Sprawdź organizatora wypoczynku, a jeśli coś będzie nie tak — zgłoś to! Sprawdź, jak to zrobić.

 • Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy

  Wyjeżdżasz za granicę do kraju, który nie jest w Unii Europejskiej? Chcesz mieć tam możliwość kierowania pojazdami? Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Sprawdź, czy możesz legalnie przywieźć do Polski rośliny, zwierzęta albo produkty z nich wykonane

  Jedziesz na wakacje poza Unię Europejską (UE)? Chcesz przywieźć rośliny, zwierzęta albo produkty, które zostały z nich wykonane? Uważaj, nie wszystko można legalnie przywieźć na teren UE. Sprawdź, gdzie szukać pomocy i jak uzyskać zezwolenie.

 • Uzyskaj drugi paszport

  Potrzebujesz drugiego paszportu? Sprawdź, jak go uzyskać.

 • Potwierdź polski dokument, aby używać go za granicą

  Chcesz wykorzystać polski dokument za granicą? Na przykład chcesz potwierdzić swoje wykształcenie albo stan cywilny? Aby twoje dokumenty urzędowe były wiarygodne w innym państwie, potrzebujesz poświadczenia. Sprawdź, jak je uzyskać.