Dzieci

Jak zapisać dziecko do przedszkola. Jak otrzymać becikowe, ulgę na dziecko, zasiłek opiekuńczy. Sprawdzone informacje i wskazówki dla Ciebie. Wkrótce znajdziesz tu więcej usług.

Lista usług w kategorii online

  • Zgłoś urodzenie dziecka

    Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Sprawdź, jak zgłosić urodzenie dziecka – przez internet lub w urzędzie.

  • Uzyskaj becikowe

    Urodziło ci się dziecko? Pamiętaj, że możesz dostać pomoc finansową od państwa — becikowe.

  • Skorzystajcie z urlopów rodzicielskich

    Urodziło wam się dziecko? Chcecie wziąć urlop, żeby się nim opiekować? Sprawdźcie, jakie są rodzaje urlopów rodzicielskich i jak z nich skorzystać.

  • Zapisz dziecko do przedszkola

    Twoje dziecko ma 3, 4, 5 lub 6 lat? Planujesz zapisać je do przedszkola publicznego? A może chcesz zmienić przedszkole, do którego teraz chodzi? Znajdziesz tu ogólne informacje, jak zapisać dziecko do przedszkola. Szczegółowych informacji o rekrutacji szukaj na stronie internetowej wybranego przedszkola lub na stronie twojego urzędu miasta lub gminy.

  • Zapisz dziecko do żłobka

    Chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim albo wychowawczym? A może chcesz zacząć nową pracę? Zapisz swoje dziecko do żłobka.

  • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

    Chcesz wyjechać z dzieckiem lub podopiecznym za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka lub podopiecznego dowód osobisty. Dowód osobisty jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra.

  • Jak wyrobić paszport dla dziecka

    Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Sprawdź, jak uzyskać paszport dla dziecka.

  • Skorzystaj z ulgi podatkowej na dzieci

    Jeśli masz dziecko - przysługuje Ci ulga podatkowa. Dzięki niej Twój podatek będzie niższy. Dowiedz się, kto i kiedy może uzyskać ulgę na dziecko.

  • Uzyskaj Kartę Dużej Rodziny

    Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi - na przykład przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją dostać.

  • Uzyskaj dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych (wyprawka szkolna)

    Chcesz dostać dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych do kształcenia ogólnego, specjalnego albo zawodowego? Skorzystaj z programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wyprawka szkolna”. Sprawdź, jak to zrobić w roku szkolnym 2016/2017.

  • Uzyskaj zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem

    Nie możesz iść do pracy, bo opiekujesz się chorym dzieckiem? Pamiętaj, że przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto i w jaki sposób może otrzymać taki zasiłek.

  • Uzyskaj zasiłek opiekuńczy na opiekę nad zdrowym dzieckiem

    Nie możesz pracować, bo musisz zostać w domu i opiekować się zdrowym dzieckiem, które ma mniej niż 8 lat? Pamiętaj, że przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto i w jaki sposób może dostać taki zasiłek.

  • Uzyskaj orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka, które ma mniej niż 16 lat

    Twoje dziecko jest niepełnosprawne? Uzyskaj orzeczenie, które to potwierdzi. Dzięki niemu dziecko może skorzystać z wielu ulg i przywilejów. Sprawdź, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności.

  • Skorzystaj z dofinansowania na zatrudnienie niani

    Chcesz zatrudnić nianię? Możesz podpisać z nią umowę uaktywniającą i skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa. Sprawdź, jak podpisać umowę z nianią.

  • Uzyskaj zgodę na edukację domową

    Chcesz, żeby twoje dziecko uczyło się w domu? Złóż wniosek o zgodę na edukację domową. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży — infolinia

    Masz problemy w szkole lub w domu? Chcesz z kimś o tym porozmawiać? Zadzwoń na infolinię „Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży” i skorzystaj z pomocy.

  • Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci — infolinia

    Nie wiesz jak pomóc swojemu dziecku? W szkole, w której jesteś nauczycielem dochodzi do agresji i przemocy? Zadzwoń na infolinię „Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci”.

  • Uzyskaj pomoc w sprowadzeniu dziecka uprowadzonego za granicę

    Ktoś bezprawnie uprowadził lub zatrzymał twoje dziecko za granicą? Skorzystaj z pomocy w jego sprowadzeniu na prawach konwencji haskiej. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Sprawdź organizatora kolonii albo obozu

    Twoje dziecko jedzie na kolonie albo obóz? Chcesz mieć pewność, że organizator takiego wypoczynku działa legalnie? A może twoje dziecko skarży się na opiekunów albo warunki na obozie? Sprawdź organizatora wypoczynku, a jeśli coś będzie nie tak — zgłoś to! Sprawdź, jak to zrobić.

  • Skorzystaj z pomocy w opiece nad dziećmi oraz w ich wychowaniu

    Chcesz się kogoś poradzić? Masz kłopoty z dzieckiem? Problemy wychowawcze albo w zorganizowaniu opieki po szkole? Może z powodu swojej choroby nie możesz zapewnić mu odpowiedniej pomocy? Dziecko ma problemy w kontaktach z rówieśnikami? Albo jesteś w trakcie rozwodu, a dzieci to bardzo przeżywają? Poinformowano cię, że nieodpowiednio zajmujesz się dziećmi, że grozi ci ich odebranie i umieszczenie w rodzinie zastępczej?

  • Uzyskaj jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł

    Urodziło ci się dziecko z ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniem? Twoje dziecko ma nieuleczalną chorobę, która zagraża jego życiu? Jeśli nie ukończyło jeszcze 12 miesięcy, możesz dostać pomoc – jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł. Sprawdź, jak je uzyskać.

  • Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

    Doświadczasz przemocy w rodzinie? Sprawdź, z jakiej pomocy możesz skorzystać.

  • Sprawdź autobus

    Chcesz sprawdzić, czy autokar, którym twoje dzieci pojadą na wycieczkę, jest bezpieczny? Masz wątpliwości, czy autobus, którym jeździsz codziennie do pracy lub szkoły, ma ważne badania techniczne? Skorzystaj z usługi Bezpieczny Autobus. Dzięki niej uzyskasz bezpłatny dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru.

  • Skorzystaj z pomocy społecznej

    Stało się coś złego? Jesteś w trudnej sytuacji? Nie masz gdzie mieszkać ani za co żyć? Jesteś ofiarą przemocy albo masz kłopoty z dziećmi? Skorzystaj ze wsparcia – sprawdź, jak je uzyskać.

  • Rodzina - portal informacyjny

    Chcesz sprawdzić, ile urlopu rodzicielskiego ci przysługuje? Szukasz dofinansowania na pierwsze mieszkanie? Skorzystaj z portalu rodzina.gov.pl. Tu, w jednym miejscu, znajdziesz informacje przydatne wszystkim członkom rodziny — od najmłodszego do najstarszego.

  • Sprawdź, co zrobić, jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie

    Jesteś świadkiem przemocy w rodzinie? Chcesz to zgłosić, ale nie wiesz jak? Sprawdź, co możesz zrobić.

  • Uzyskaj zaświadczenia o przebiegu nauczania w szkole, która została zlikwidowana

    Chcesz uzyskać dokument, który potwierdzi przedmioty ukończone w szkole? A może po latach chcesz kontynuować naukę i potrzebujesz dokumentu, który potwierdzi Twoje wykształcenie? Jeśli Twoja dawna szkoła została zlikwidowana, możesz uzyskać zaświadczenie o przebiegu nauczania. Dowiedz się, jak to zrobić.

  • Wypoczynek dla dzieci i młodzieży - portal informacyjny

    Jesteś rodzicem i szukasz informacji na temat obozu, na który wyjeżdża twoje dziecko? A może jesteś organizatorem kolonii i chcesz je zgłosić? Wszystkie informacje na temat wypoczynku dla dzieci — czyli kolonii i obozów — znajdziesz na portalu Ministerstwa Edukacji Narodowej wypoczynek.men.gov.pl.