Dokumenty i dane osobowe

Jak wyrobić prawo jazdy, dowód osobisty albo paszport. Zmiana i dostęp do danych osobowych. Sprawdzone informacje i wskazówki dla Ciebie. Wkrótce znajdziesz tu więcej usług.

Lista usług w kategorii K: Dokumenty i dane osobowe

  • Dowód osobisty — informacja o dokumencie

    Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Jest wydawany od 4 marca 2019 roku. Z dowodem możesz podróżować bez paszportu do krajów, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu.

  • Uzyskaj dowód osobisty

    Kończy się ważność twojego dowodu osobistego? A może twój zwykły dowód jest jeszcze ważny, a chcesz mieć e-dowód? Zbliżają się twoje 18. urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód? Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Wniosek o dowód możesz złożyć także przez internet. Sprawdź, jak uzyskać dowód osobisty.

  • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego

    Chcesz wyjechać z dzieckiem lub podopiecznym za granicę, na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka lub podopiecznego dowód osobisty. Dowód osobisty jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach, które pozwalają przekraczać granicę na podstawie dowodu, na przykład kraje strefy Schengen, Albania, Czarnogóra.

  • Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

    Nowy dowód osobisty (w tym e-dowód) możesz odebrać po 30 dniach od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Dowód przygotowuje Centrum Personalizacji Dokumentów w Warszawie, a do urzędu gminy dostarcza go policja. Sprawdź, czy dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.

  • Zgłoś utratę albo uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód

    Twój dowód osobisty zaginął lub został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód. Twój dowód osobisty został ukradziony? Wystarczy, że zgłosisz to na policji.

  • Zgłoś utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego dziecka lub podopiecznego — unieważnij dowód

    Dowód twojego dziecka lub podopiecznego zaginął albo został uszkodzony? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni dowód. Dowód osobisty twojego dziecka lub podopiecznego został ukradziony? Wystarczy, że zgłosisz to na policji.

  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego

    Nie możesz znaleźć swojego dowodu (e-dowodu)? Możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Dzięki temu nikt niepowołany nie będzie mógł go używać. Kiedy odnajdziesz dowód – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia, twój dowód zostanie unieważniony.

  • Zgłoś lub cofnij zawieszenie dowodu osobistego dziecka lub innej osoby

    Twoje dziecko zgubiło dowód (e-dowód)? A może zginął on osobie, którą się opiekujesz? Jeśli przypuszczasz, że dowód się odnajdzie, możesz zawiesić jego ważność na 14 dni kalendarzowych. Kiedy dowód się odnajdzie – od razu cofnij zawieszenie. Jeśli tego nie zrobisz w ciągu 14 dni od zawieszenia, dowód zostanie unieważniony. Sprawdź, jak zawiesić czyjś dowód lub jak cofnąć zawieszenie.

  • Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony

    Każdy może sprawdzić przez internet, czy jego lub kogoś innego dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony. Dotyczy to tylko dowodów, które zostały wydane w Polsce.

  • Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

    Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO)? Chcesz potwierdzić, że są poprawne? Sprawdź, jak uzyskać dostęp do swoich danych przez internet.

  • Zdjęcie do dowodu lub paszportu

    Chcesz wyrobić dowód osobisty lub paszport i potrzebujesz zdjęcia? Dowiedz się, jak powinno ono wyglądać.

  • mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem

    Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić smartfonem — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z kimś umowę albo po prostu chcesz wypożyczyć rower. Pobierz darmową aplikację mObywatel na swój telefon i sprawdź, jak działa mTożsamość.

  • Zgłoś utratę lub zniszczenie paszportu

    Twój paszport zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Dowiedz się, co zrobić, żeby anulować paszport.

  • Paszport — informacje o dokumencie

    Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem możesz podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.

  • Jak wyrobić paszport (osoba dorosła)

    Wyjeżdżasz za granicę? Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską — musisz mieć paszport. Sprawdź, jak go uzyskać.

  • Jak wyrobić paszport dla dziecka

    Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Sprawdź, jak uzyskać paszport dla dziecka.

  • Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy

    Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy do odbioru.

  • Uzyskaj prawo jazdy

    Chcesz uzyskać prawo jazdy? Masz prawo jazdy i chcesz mieć kolejną kategorię? Sprawdź, jak to zrobić.

  • Kategorie prawa jazdy

    Chcesz uzyskać prawo jazdy? Sprawdź, jakie pojazdy możesz prowadzić w poszczególnych kategoriach oraz w jakim musisz być wieku, żeby móc zdać egzamin, by je prowadzić.

  • Zgłoś urodzenie dziecka

    Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Sprawdź, jak zgłosić urodzenie dziecka – przez internet lub w urzędzie.

  • Wróć do nazwiska noszonego przed ślubem

    Jesteś po rozwodzie i chcesz wrócić do nazwiska, które było przez ciebie noszone przed ślubem? Umów się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego (USC) albo — jeśli jesteś za granicą — w polskim konsulacie. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Uzyskaj zaświadczenie o swoich danych przetwarzanych w Rejestrze Dowodów Osobistych

    Potrzebujesz zaświadczenia, które będzie zawierało informację o Twoich danych, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych? Poniżej opisujemy, jak możesz otrzymać takie zaświadczenie.

  • Uzyskaj dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych

    Chcesz uzyskać dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych (RDO)? Złóż wniosek o udostępnienie danych - możesz to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub listownie.

  • Czym jest numer PESEL

    Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Numer PESEL zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną.

  • Czym jest rejestr PESEL

    PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, jest jednym z podstawowych rejestrów w Polsce. Zawiera informacje o obywatelach polskich oraz cudzoziemcach, którzy mają numer PESEL.

  • Uzyskaj numer PESEL (dla cudzoziemców)

    Jeśli jesteś cudzoziemcem i masz zgodę na pobyt stały w Polsce (na przykład masz status uchodźcy albo zgodę na pobyt stały) — możesz się zameldować i automatycznie otrzymasz numer PESEL. Jeśli nie możesz się zameldować, a jakiś urząd wymaga od ciebie numeru PESEL — złóż wniosek. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

  • Zmień numer PESEL

    Numer PESEL zawiera dwie istotne informacje: datę urodzenia oraz płeć obywatela. W określonych sytuacjach można go zmienić (na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub płci). Poniżej dowiesz się, w jakich sytuacjach możesz zmienić numer PESEL.

  • Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL

    Chcesz zobaczyć swoje dane, które są w rejestrze PESEL? Sprawdź jak to zrobić.

  • Uzyskaj numer PESEL (dla obywateli polskich)

    Masz polskie obywatelstwo, ale mieszkasz za granicą i nie masz numeru PESEL? Numer PESEL będzie Ci potrzebny, jeśli chcesz otrzymać polski dowód osobisty lub paszport. Również niektóre urzędy i instytucje wymagają podania numeru PESEL. Poniżej opisujemy, jak możesz otrzymać numer PESEL.

  • Uzyskaj drugi paszport

    Potrzebujesz drugiego paszportu? Sprawdź, jak go uzyskać.

  • Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy

    Wyjeżdżasz za granicę do kraju, który nie jest w Unii Europejskiej? Chcesz mieć tam możliwość kierowania pojazdami? Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy. Sprawdź, jak to zrobić.

  • Uzyskaj pozwolenie na kierowanie tramwajem

    Chcesz pracować jako motorniczy kierujący tramwajem? Potrzebujesz pozwolenia na kierowanie tramwajem? Sprawdź, jak je uzyskać.