Nieruchomości i środowisko

Jak zdobyć pozwolenie na budowę domu, Mieszkanie dla Młodych. Formalności: wycinka drzew, prace geodezyjne i kartograficzne. Sprawdzone wskazówki. Wkrótce znajdziesz tu więcej usług.

Lista usług w kategorii online

 • Geoportal – mapy i inne dane przestrzenne

  Chcesz sprawdzić położenie działki i jej okolice? Na przykład, czy działka leży w strefie chronionej lub narażonej na powódź? Szukasz adresu, danych przestrzennych lub dokładnych map? Wejdź na geoportal.gov.pl – znajdziesz tam bezpłatnie wiele cennych danych i łatwo je przeanalizujesz.

 • Księgi wieczyste

  Sprawdź, czym są księgi wieczyste oraz jakie informacje się w nich znajdują.

 • Uzyskaj odpis, wyciąg albo zaświadczenie z księgi wieczystej

  Chcesz sprawdzić treść księgi wieczystej? Potrzebujesz odpisu albo wyciągu z księgi? Sprawdź, jak uzyskać wgląd do elektronicznej księgi wieczystej i jak złożyć wniosek o odpis, wyciąg albo zaświadczenie.

 • Elektroniczne Księgi Wieczyste

  Szukasz informacji na temat księgi wieczystej? Chcesz dostać odpis księgi albo inny dokument? Nie musisz chodzić do sądu! Skorzystaj z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych (EKW) — wejdź na portal ekw.ms.gov.pl.

 • Uzyskaj zgodę na budowę domu

  Chcesz rozpocząć budowę domu jednorodzinnego? Nie wiesz, jakich dokumentów potrzebujesz? Dowiedz się, czy prace, które zamierzasz wykonać, wymagają pozwolenia na budowę, czy wystarczy jedynie zgłosić chęć budowy domu.

 • Zgłoś zamiar wycinki drzew i krzewów lub uzyskaj na nią zezwolenie

  Chcesz wyciąć drzewa lub krzewy, które rosną na twojej działce? Zgłoś to do urzędu lub złóż wniosek o zezwolenie — dowiedz się, co masz zrobić w swojej sytuacji.

 • Skorzystaj z programu „Mieszkanie dla młodych”

  Chcesz kupić mieszkanie lub dom? Pamiętaj, że możesz dostać dofinansowanie z budżetu państwa (tak zwane dofinansowanie wkładu własnego). Skorzystaj z programu „Mieszkanie dla młodych” (MdM). Program MdM to program dla młodych osób, które chcą kupić mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym i w tym celu biorą kredyt hipoteczny. Jeśli korzystasz już z programu MdM, możesz dodatkowo ubiegać się o częściową spłatę kredytu. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o programie MdM.

 • Zwrot części wydatków na materiały budowlane

  Osoby, które w ostatnich latach kupiły materiały budowlane na cele mieszkaniowe, mogą dostać zwrot części wydatków. Zwrot ten potocznie określa się zwrotem VAT, ponieważ jego wysokość jest obliczana na podstawie kwoty VAT. Sprawdź co zrobić, żeby dostać zwrot.

 • Uzyskaj materiały geodezyjne i kartograficzne

  Interesujesz się geodezją lub kartografią i chcesz uzyskać dostęp do materiałów geodezyjnych lub kartograficznych? Jesteś studentem geologii lub geografii i potrzebujesz map lub innych dokumentów cyfrowych? Sprawdź, jak uzyskać materiały geodezyjne i kartograficzne.

 • Zgłoś prace geodezyjne

  Jesteś geodetą? Chcesz rozpocząć prace geodezyjne? Zanim zaczniesz, zgłoś je. Dowiedz się, jak to zrobić.

 • Zgłoś prace kartograficzne

  Jesteś kartografem? Chcesz rozpocząć prace kartograficzne? Zgłoś je, zanim zaczniesz. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Uzyskaj informację o środowisku i jego ochronie

  Chcesz poznać plan ochrony środowiska w swojej gminie albo sprawdzić poziom zanieczyszczeń lub hałasu w swoim regionie? A może potrzebujesz kopii konkretnej koncesji geologicznej? Te i wiele innych informacji oraz dokumentów na temat środowiska i jego ochrony uzyskasz w prosty sposób. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Ekoportal - informacje o środowisku i jego ochronie

  Chcesz uzyskać informacje na temat ochrony środowiska w Polsce? Odwiedź Ekoportal — stronę Ministerstwa Środowiska. Znajdziesz tam najważniejsze informacje o środowisku i jego ochronie.

 • Uzyskaj wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków

  Potrzebujesz dokumentu o nieruchomości, bo musisz zrobić nowy wpis w księdze wieczystej? Uzyskaj wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Uzyskaj dodatek mieszkaniowy

  Masz kłopoty finansowe i przez to masz problem z opłacaniem mieszkania? Skorzystaj z dodatku mieszkaniowego. Sprawdź, kto może dostać taki dodatek i jak go uzyskać.

 • Uzyskaj zezwolenie na działania w parku narodowym

  Planujesz inwestycję na terenie parku narodowego? Na przykład przebudowę drogi lub linii elektrycznej? A może chcesz prowadzić badania naukowe albo zorganizować wydarzenie kulturalne? Park narodowy to obszar chroniony i obowiązują w nim zakazy. Dlatego potrzebujesz zezwolenia na odstępstwo od tych zakazów. Sprawdź, jak je uzyskać.

 • Zawiadom o zakończeniu prac geodezyjnych lub kartograficznych

  Jesteś geodetą lub kartografem? Zakończyłeś prace geodezyjne lub kartograficzne? Zawiadom o tym urząd. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Zapłać podatek rolny

  Masz ziemię, sad lub staw? Zapłać podatek rolny. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Zapłać podatek od nieruchomości

  Budujesz dom? A może masz mieszkanie, działkę lub garaż? Dowiedz się, kiedy płacisz podatek od nieruchomości. Sprawdź, czy płacisz go samodzielnie, czy z innymi osobami.