Dzieci

Jak zapisać dziecko do przedszkola. Jak otrzymać becikowe, ulgę na dziecko, zasiłek opiekuńczy. Sprawdzone informacje i wskazówki dla Ciebie. Wkrótce znajdziesz tu więcej usług.

Lista usług w kategorii K: Dzieci

 • Zgłoś urodzenie dziecka

  Każde nowo narodzone dziecko trzeba zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje akt urodzenia dziecka, przekaże Ci jego numer PESEL i zamelduje je. Poniżej przedstawimy Ci, kiedy i jak zgłosić urodzenie dziecka oraz jakich dokumentów potrzebujesz.

 • Uzyskaj becikowe

  Urodziło ci się dziecko? Pamiętaj, że możesz dostać pomoc finansową od państwa — becikowe.

 • Skorzystajcie z urlopów rodzicielskich

  Urodziło wam się dziecko? Chcecie wziąć urlop, żeby się nim opiekować? Sprawdźcie, jakie są rodzaje urlopów rodzicielskich i jak z nich skorzystać.

 • Zapisz dziecko do żłobka

  Chcesz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim albo wychowawczym? A może chcesz zacząć nową pracę? Zapisz swoje dziecko do żłobka.

 • Zapisz dziecko do przedszkola

  Twoje dziecko ma 3, 4, 5 lub 6 lat? Planujesz zapisać je do przedszkola publicznego? A może chcesz zmienić przedszkole, do którego teraz chodzi? Znajdziesz tu ogólne informacje, jak zapisać dziecko do przedszkola. Szczegółowych informacji o rekrutacji szukaj na stronie internetowej wybranego przedszkola lub na stronie twojego urzędu miasta lub gminy.

 • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka

  Chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach strefy Schengen. Poniżej, dowiesz się jak złożyć wniosek o wydanie dowodu dla dziecka.

 • Jak wyrobić paszport dla dziecka

  Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Sprawdź, jak uzyskać paszport dla dziecka.

 • Skorzystaj z ulgi podatkowej na dzieci

  Jeśli masz dziecko - przysługuje Ci ulga podatkowa. Dzięki niej Twój podatek będzie niższy. Dowiedz się, kto i kiedy może uzyskać ulgę na dziecko.

 • Uzyskaj Kartę Dużej Rodziny

  Masz troje dzieci lub więcej? Dzięki Karcie Dużej Rodziny dostaniecie zniżki na różne towary i usługi - na przykład przejazdy kolejowe, kulturę i sport. Dowiedz się, jak ją dostać.

 • Uzyskaj dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych (wyprawka szkolna)

  Chcesz dostać dofinansowanie na zakup podręczników szkolnych do kształcenia ogólnego, specjalnego albo zawodowego? Skorzystaj z programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wyprawka szkolna”. Sprawdź, jak to zrobić w roku szkolnym 2016/2017.

 • Uzyskaj zasiłek opiekuńczy na opiekę nad chorym dzieckiem

  Nie możesz iść do pracy, bo opiekujesz się chorym dzieckiem? Pamiętaj, że przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto i w jaki sposób może otrzymać taki zasiłek.

 • Uzyskaj zasiłek opiekuńczy na opiekę nad zdrowym dzieckiem w wieku do 8 lat

  Nie możesz pracować, bo musisz zostać w domu i opiekować się zdrowym dzieckiem, które ma mniej niż 8 lat? Pamiętaj, że przysługuje ci zasiłek opiekuńczy. Sprawdź, kto i w jaki sposób może dostać taki zasiłek.

 • Uzyskaj orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka, które ma mniej niż 16 lat

  Twoje dziecko jest niepełnosprawne? Uzyskaj orzeczenie, które to potwierdzi. Dzięki niemu dziecko może skorzystać z wielu ulg i przywilejów. Sprawdź, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności.

 • Skorzystaj z dofinansowania na zatrudnienie niani

  Chcesz zatrudnić nianię? Możesz podpisać z nią umowę uaktywniającą i skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa. Sprawdź, jak podpisać umowę z nianią.

 • Uzyskaj zgodę na edukację domową

  Chcesz, żeby twoje dziecko uczyło się w domu? Złóż wniosek o zgodę na edukację domową. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Sprawdź organizatora kolonii albo obozu

  Twoje dziecko jedzie na kolonie albo obóz? Chcesz mieć pewność, że organizator takiego wypoczynku działa legalnie? A może twoje dziecko skarży się na opiekunów albo warunki na obozie? Sprawdź organizatora wypoczynku, a jeśli coś będzie nie tak — zgłoś to! Sprawdź, jak to zrobić.