Dokumenty i dane osobowe

Jak wyrobić prawo jazdy, dowód osobisty albo paszport. Zmiana i dostęp do danych osobowych. Sprawdzone informacje i wskazówki dla Ciebie. Wkrótce znajdziesz tu więcej usług.

Lista usług w kategorii K: Dokumenty i dane osobowe

 • mDokumenty. Potwierdzaj tożsamość smartfonem

  Chcesz sprawdzić tożsamość innej osoby lub potwierdzić swoją? Możesz to zrobić smartfonem — na przykład gdy masz stłuczkę, podpisujesz z kimś umowę albo po prostu chcesz wypożyczyć rower. Pobierz darmową aplikację mObywatel na swój telefon i sprawdź, jak działa mTożsamość.

 • Dowód osobisty - informacja o dokumencie

  Dowód osobisty to dokument, który pozwala potwierdzić Twoją tożsamość oraz polskie obywatelstwo. Każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce, musi mieć dowód osobisty. Dodatkowo, z dowodem możesz podróżować bez paszportu między innymi do krajów Unii Europejskiej. Poniżej przedstawimy podstawowe informacje na temat dowodu osobistego.

 • Uzyskaj dowód osobisty

  Kończy się ważność twojego dowodu osobistego? Zbliżają się twoje 18. urodziny i chcesz wyrobić swój pierwszy dowód? Możesz to zrobić w dowolnym urzędzie, niezależnie od adresu zameldowania. Wniosek o dowód możesz złożyć także przez internet. Sprawdź, jak uzyskać dowód osobisty.

 • Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka

  Chcesz wyjechać z dzieckiem za granicę na przykład do innego państwa Unii Europejskiej? Wyrób dla dziecka dowód osobisty. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach strefy Schengen. Poniżej, dowiesz się jak złożyć wniosek o wydanie dowodu dla dziecka.

 • Sprawdź, czy twój dowód osobisty jest gotowy

  Nowy dowód osobisty możesz odebrać w terminie 30 dni od dnia złożeniu wniosku, jednak zazwyczaj dowód jest gotowy wcześniej. W szczególnych przypadkach termin może zostać wydłużony. Poniżej dowiesz się, jak możesz sprawdzić, czy Twój dowód osobisty jest już gotowy do odbioru.

 • Zdjęcie do dowodu lub paszportu

  Chcesz wyrobić dowód osobisty lub paszport i potrzebujesz zdjęcia? Dowiedz się, jak powinno ono wyglądać.

 • Zgłoś utratę albo uszkodzenie dowodu osobistego (unieważnienie dowodu osobistego)

  Twój dowód zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Zgłoś to jak najszybciej w urzędzie gminy albo przez internet. Jeśli jesteś za granicą, zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu w konsulacie (osobiście, listownie, faksem). Po zgłoszeniu urzędnik unieważni twój dowód.

 • Zgłoś utratę lub zniszczenie paszportu

  Twój paszport zaginął lub został uszkodzony? Ktoś ci go ukradł? Dowiedz się, co zrobić, żeby anulować paszport.

 • Paszport — informacje o dokumencie

  Paszport to dokument, który potwierdza twoją tożsamość i polskie obywatelstwo. Z paszportem możesz podróżować za granicę, również do krajów, które nie należą do Unii Europejskiej.

 • Jak wyrobić paszport (osoba dorosła)

  Wyjeżdżasz za granicę? Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską — musisz mieć paszport. Sprawdź, jak go uzyskać.

 • Jak wyrobić paszport dla dziecka

  Twoje dziecko wyjeżdża za granicę? Jeśli będzie podróżowało po krajach Unii Europejskiej (UE), potrzebuje paszportu albo dowodu osobistego dla dziecka. Jeśli dziecko wyjeżdża poza UE, musi mieć paszport. Sprawdź, jak uzyskać paszport dla dziecka.

 • Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy

  Paszport możesz odebrać w terminie 30 dni od złożenia wniosku, jednak zazwyczaj jest gotowy wcześniej. Tylko w szczególnych przypadkach termin może się wydłużyć. Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy do odbioru.

 • Uzyskaj prawo jazdy

  Chcesz uzyskać prawo jazdy? Masz prawo jazdy i chcesz mieć kolejną kategorię? Sprawdź, jak to zrobić.

 • Kategorie prawa jazdy

  Chcesz uzyskać prawo jazdy? Sprawdź, jakie pojazdy możesz prowadzić w poszczególnych kategoriach oraz w jakim musisz być wieku, żeby móc zdać egzamin, by je prowadzić.

 • Zgłoś urodzenie dziecka

  Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je. Sprawdź, jak zgłosić urodzenie dziecka – przez internet lub w urzędzie.

 • Wróć do nazwiska noszonego przed ślubem

  Jesteś po rozwodzie i chcesz wrócić do nazwiska, które było przez ciebie noszone przed ślubem? Umów się na wizytę w urzędzie stanu cywilnego (USC) albo — jeśli jesteś za granicą — w polskim konsulacie. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Sprawdź swoje dane w Rejestrze Dowodów Osobistych

  Chcesz sprawdzić swoje dane, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych? Chcesz potwierdzić, czy dane zawarte w państwowym rejestrze są poprawne? Dowiedz się, jak uzyskać dostęp przez internet do własnych danych.

 • Uzyskaj zaświadczenie o swoich danych przetwarzanych w Rejestrze Dowodów Osobistych

  Potrzebujesz zaświadczenia, które będzie zawierało informację o Twoich danych, które znajdują się w Rejestrze Dowodów Osobistych? Poniżej opisujemy, jak możesz otrzymać takie zaświadczenie.

 • Uzyskaj dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych

  Chcesz uzyskać dane innej osoby z Rejestru Dowodów Osobistych (RDO)? Złóż wniosek o udostępnienie danych - możesz to zrobić osobiście w urzędzie gminy lub listownie.

 • Czym jest numer PESEL

  Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Numer PESEL zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną.

 • Czym jest rejestr PESEL

  PESEL, czyli Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności, jest jednym z podstawowych rejestrów w Polsce. Zawiera informacje o obywatelach polskich oraz cudzoziemcach, którzy mają numer PESEL.

 • Uzyskaj numer PESEL (dla cudzoziemców)

  Jeśli jesteś cudzoziemcem i masz zgodę na pobyt stały w Polsce (na przykład masz status uchodźcy albo zgodę na pobyt stały) — możesz się zameldować i automatycznie otrzymasz numer PESEL. Jeśli nie możesz się zameldować, a jakiś urząd wymaga od ciebie numeru PESEL — złóż wniosek. Sprawdź, jak możesz to zrobić.

 • Zmień numer PESEL

  Numer PESEL zawiera dwie istotne informacje: datę urodzenia oraz płeć obywatela. W określonych sytuacjach można go zmienić (na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub płci). Poniżej dowiesz się, w jakich sytuacjach możesz zmienić numer PESEL.

 • Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL

  Chcesz zobaczyć swoje dane, które są w rejestrze PESEL? Sprawdź jak to zrobić.

 • Sprawdź, czy dowód jest unieważniony

  Każdy może sprawdzić przez Internet, czy dowód osobisty jest unieważniony. Możesz sprawdzić jedynie dowody osobiste, które zostały wydane w Polsce.

 • Uzyskaj numer PESEL (dla obywateli polskich)

  Masz polskie obywatelstwo, ale mieszkasz za granicą i nie masz numeru PESEL? Numer PESEL będzie Ci potrzebny, jeśli chcesz otrzymać polski dowód osobisty lub paszport. Również niektóre urzędy i instytucje wymagają podania numeru PESEL. Poniżej opisujemy, jak możesz otrzymać numer PESEL.

 • Uzyskaj pozwolenie na kierowanie tramwajem

  Chcesz pracować jako motorniczy kierujący tramwajem? Potrzebujesz pozwolenia na kierowanie tramwajem? Sprawdź, jak je uzyskać.

 • Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy

  Wyjeżdżasz za granicę do kraju, który nie jest w Unii Europejskiej? Chcesz mieć tam możliwość kierowania pojazdami? Uzyskaj międzynarodowe prawo jazdy. Sprawdź, jak to zrobić.

 • Uzyskaj drugi paszport

  Potrzebujesz drugiego paszportu? Sprawdź, jak go uzyskać.